در جوامع امروزی، فرهنگ رژیم غذایی گرفتن دائما در حال تغییر است و هر روز روش‌ها، نکات و برنامه‌های مختلفی را به کسانی که علاقه به این حوزه دارند پیشنهاد می‌دهد. اما در بیشتر مواقع، این موارد صرفا نکاتی غیر واقعی هستند. مشکلات و پیچیدگی‌های دوران رژیم غذایی می‌تواند خسته‌کننده و طاغت‌فرسا باشد؛ «چطور غذای رژیمی درست کنیم؟ چطور ورزش کنیم؟ چطور میزان کالری صحیح مصرف کنیم؟» همه این سوالات می‌توانند خستگی مضاعفی برای شخصی که رژیم غذایی گرفته است ایجاد کنند. به همین خاطر، معمولا کسانی که می‌خواهند کاهش وزن داشته باشند یا به وزن خود اضافه کنند، از مربیان و متخصصین این حوزه کمک می‌گیرند. اما اگر شما جزو این افراد نیستید، حتما نکات علمی رژیم گرفتن را در نظر بگیرید و تمرکزتان را روی مباحثی که مهم‌تر هستند بگذارید و در نهایت هم رژیم را پیچیده نکنید. این کار ثبات و موفقیت را در دوره‌های رژیم برای شما رقم خواهد زد.

قوانین مختلفی برای داشتن یک رژیم غذایی خوب وجود دارند که در ادامه به 5 قانون بسیار مهم در بین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

  1. عادات غذاییتان را بررسی کنید

هیچوقت با چشم بسته یک دوره رژیم غذایی را شروع نکنید و بدنتان را در فشار قرار ندهید. در مرحله اول عادت‌هایی که در غذا خوردن دارید و میزان کالری دریافتی روزانه را به درستی بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از کتاب‌های راهنما و یا از برنامه‌های کالری شماری استفاده کنید. این کار به شما آمار خیلی خوبی از وضعیت خوراک روزانه‌تان خواهد داد. بعد از به دست آوردن این اطلاعات، می‌توانید میزان کالری مورد نیاز بدنتان را مشخص کنید و بر اساس آن، غذای رژیمی مناسب را آماده کنید.

 

  1. کاهش وزن در رژیم غذایی با دریافت بیشتری کالری ممکن!

شاید فکر کنید در لحظه شروع دوره رژیم غذایی، باید میزان زیادی کالری را از برنامه غذاییتان حذف کنید. این کار تا حد زیادی باعث می‌شود که خیلی سریع شروع به کاهش وزن کنید و نتیجه مورد نظرتان را بگیرید. اما حذف میزان زیادی کالری از برنامه غذایی در همان ابتدای دوره رژیم، قطعا به سلامت بدن شما لطمه وارد خواهد کرد. بهتر است با بالاترین میزان کالری ممکن (چیزی که مناسب بدن شما باشد) شروع کنید و به مرور زمان این میزان را کاهش دهید تا بدن به درستی در مسیر رژیم قرار بگیرد. برای این کار می‌توانید از غذای رژیمی که میزان کالری مشخصی دارد استفاده کنید.

 

  1. به بدن فشار وارد نکنید

اگر بعد از مدتی تغییراتی در بدن مشاهده کردید، به این معنی است که در مسیر درستی در حال حرکت هستید و بدن شما به برنامه جدید عادت کرده و واکنش مناسبی نشان می‌دهد. در این مرحله اصلا نباید میزان کالری دریافتی را کاهش دهید. به جای این کار، با همان مسیری که در بدن به آن واکنش مثبت نشان داده است ادامه دهید. همان غذای رژیمی سابق را میل کنید و به بدن فشار وارد نکنید. به خاطر داشته باشید که فرایند کاهش وزن زمان‌بر است. به جای تلاش برای کاهش زمان و افزایش سرعت، از دوره رژیم لذت ببرید.

 

  1. انسجام، کلید اصلی هر دوره رژیم غذایی

برای این که بدانید میزان کالری دریافتی برای بدن شما کافی‌ست، نیاز به زمان است. پس صبر داشته باشید و 2 الی 4 هفته بدون این که تغییری در برنامه غذایی ایجاد کنید، به مسیر خود ادامه دهید. بعد از 2 الی 4 هفته، می‌توانید نتایجی را در بدن مشاهده کنید و بر اساس آن، برای ادامه راه تصمیم بگیرید. به خاطر داشته باشد به ایجاد تغییر در غذای رژیمی ای که میل می‌کنید، جزو ضروریات هر دوره رژیم است.

 

  1. غذاهای مورد علاقه‌تان را فراموش نکنید

اگر در ادامه دادن دوره رژیم مشکل دارید و یا اگر این دوره رژیم به شما اجازه نمی‌دهد غذای مورد علاقه‌تان رو بخورید، حتما در برنامه تغییراتی ایجاد کنید و جایی برای غذاهای مورد علاقه در نظر بگیرید. فراموش نکنید که هر غذایی که به آن علاقه دارید، می‌تواند به شکل یک غذای رژیمی هم پخته شود! پس دنبال راهی باشید که غذای مورد علاقه‌تان در برنامه قرار بگیرد. هر چقدر بیشتر خودتان را تحت فشار قرار دهید، شانس نتیجه دادن رژیم کم‌تر خواهد بود.

 

به جای سخت‌تر رژیم گرفتن، با گارلت هوشمندانه رژیم بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *