شاید شما هم جزو افرادی باشید که روش‌‌های مختلفی را برای رژیم غذایی لاغری امتحان کرده باشید. روش‌هایی که در آن اندازه کالری، حجم غذا یا تعداد وعده‌های غذایی متفاوت بوده‌اند. تمامی این روش‌ها می‌توانند صحیح یا غلط باشند. همه چیز به شما و نوع رفتار شما در طول دوره رژیم غذایی لاغری بستگی دارد.

اما چطور می‌توانیم رژیم غذایی لاغری مناسبی داشته باشیم؟ داشتن یک رژیم غذایی مناسب، فاکتورهای متفاوتی دارد که بر اساس نظر کارشناس یا خود شما مشخص می‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر رژیم غذایی لاغری، نوع خوردن یا میل کردن غذاست.

در این مطلب قصد داریم به روش هوشمندانه خوردن بپردازیم و ارتباط آن را با لاغری بررسی کنیم.

روش هوشمندانه خوردن چیست؟

بسیاری اوقات در بین کارهایی که در حال انجام آن هستیم، غذا می‌خوریم؛ در موقع رانندگی، زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستیم و یا زمانی که مشغول انجام کاری روی لپتاپ هستیم. غذا خوردن در این مواقع اصلا کار صحیحی نیست. چرا که ذهن ما در جایی دیگر سیر می‌کند و اصلا متوجه مقوله غذا نیست. به همین دلیل امکان دارد که بعد از تمام شدن غذا، همچنان احساس گرسنگی داشته باشیم. اما آیا واقعا گرسنه هستیم؟

روش هوشمندانه خوردن بر اساس یکی از روش‌های مختلف مدیتیشن پایه‌گذاری شده است و به موضوع حضور ذهن در هنگام غذا خوردن اشاره دارد. تحقیقات نشان داده است که اگر در زمان غذا خوردن به وضعیت توجه نداشته باشیم یا حضور ذهن کافی در لحظه غذا خوردن نداشته باشیم، ممکن است دچار اضافه وزن شویم. چرا که ذهن در خصوص این که چه زمانی باید غذا خوردن را متوقف کند، نظری ندارد و ممکن است مدت‌ها به خوردن ادامه دهیم.

روش هوشمندانه خوردن یکی از بهترین راه‌های برای نتیجه گرفتن از رژیم غذایی لاغری است. روشی که می‌تواند به خوبی شما را از حجم و میزان غذایی که میل می‌کنید آگاه کند و به شما کمک کند که رژیم بهتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید : چرا غذای رژیمی آماده می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

چطور در رژیم غذایی لاغری، هوشمندانه غذا بخوریم؟

متخصصین تغذیه عقیده دارند که برای شروع روش هوشمندانه خوردن در یک رژیم غذایی لاغری، می‌بایست یک وعده در روز یا هفته را با ذهنی آزاد و با تمرکز کامل روی غذا، میل کنید. بعد از گذشت مدتی، به صورت تدریجی این روش را در باقی وعده‌های روز و هفته پیاده‌سازی کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

روش هوشمندانه خوردن فاکتورهای زیادی دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  1. به گرسنگی خوب گوش کنید: گوش دادن به ندای گرسنگی در بدن، جزو مهم‌ترین فاکتورهای روش هوشمندان خوردن است. قبل از این که تصمیم به غذا خوردن بگیرید، از خودتان سوال کنید که آیا واقعا گرسنه هستید؟ یا از روی بی‌حالی قصد غذا خوردن دارید؟ کم‌آب شدن بدن هم ممکن است گاهی با گرسنگی اشتباه گرفته شود. پس قبل از خوردن، یک بطری کامل آب بخورید و بعد تصمیم نهایی را بگیرید.
  2. آهسته و بدون حواس‌پرتی غذا بخورید: آهسته غذا خوردن به شما کمک می‌کند تا از هر لقمه لذت ببرید و از میزان سیری خود آگاه باشید. پس آهسته غذا بخورید و از جویدن لذت ببرید.
  3. به غذایی که مشغول خوردنش هستید، فکر کنید: بو، بافت و مزه غذا رو لمس کنید. سعی کنید طعم را با تمام وجود بچشید و به نوع پخت و فرایند طبخ غذا فکر کنید.
  4. به حسی که در موقع غذا خوردن دارید فکر کنید: اینکه هر غذا چه حسی در ما ایجاد می‌کند، اهمیت زیادی دارد. دانستن این مورد به انتخاب‌های آینده برای غذا خوردن کمک می‌کند. سعی کنید غذاهایی را انتخاب کنید که در شما حس خوبی ایجاد می‌کنند و انرژی زیادی منتقل می‌کنند.

بیشتر بخوانید : پکیج غذای رژیمی گارلت چیست؟ بسته‌ها به چه شکل ارسال می‌شوند؟

با روش هوشمندانه خوردن می‌توانید یک رژیم غذایی لاغری سالم و موفق داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *