برای اینکه بتوانید بدنسازی بدون مکمل را ادامه دهید باید از مواد غذایی ضروری که شامل پروتئین کم چرب و کربوهیدرات کافی است را مصرف کنید و در واقع استفاده از تغذیه مناسب نباید فراموش شود.

اما باید حواستان باشد که انواع ویتامین‌ها و ریز مغذی ها را فراموش نکنید زیرا برای بدنسازی بدون مکمل این موارد غیر ممکن است زیرا از اهمیت بالایی برخوردار است در ادامه با سایت گارلت همراه باشید.

اهمیت تغذیه در بدنسازی بدون مکمل

برای اینکه بدنسازی رو به روش بدون مکمل ادامه دهید حتما ابتدا این نکات اصلی را در نظر داشته باشید که رژیم غذایی سرشار از پروتئین کم چرب و مفید و از کربوهیدرات که معدن انرژی ماست طبعیت کند، تا بتوانید نیروی مورداستفاده برای تمرینات خود را تأمین کنید و در کنار این ۲ نکته هیچوقت ویتامین‌ها و ریز مغذی‌ها را از یاد نبرید.

اصول بدنسازی بدون مکمل را بدانید!

  • تغذیه مناسب
  • رژیم غذایی صحیح
  • خواب و استراحت کافی

تغذیه مناسب

بدن ما به ۳ درشت مغذی لازم دارد که شما این مواد را به بدنتان به موقع برسانید و نیاز بدن را رفع کنید حتی مکمل هم وجود نداشته باشد، باز هم شما حجم و قدرت عضلانی خود را افزایش خواهید داد.

۳ درشت مغذی که برای تکامل و رشد عضله، قدرت و نیرو و حفظ و نگهداری عضلات نیاز است شامل :

پروتئین، کربوهیدرات و چربی است. حواستان باشد که حدود ۷۰ درصد عضلات ما را آب تشکیل می‌دهد.

و تنها نوشیدنِ آب کافی کمک میکند تا فرایند عضله‌سازی اتفاق بیوفتد و شما انرژی لازم برای تمرین را داشته باشید.

تغذیه ای که در برنامه غذایی برای بدنسازی بدون مکمل باید استفاده شود !

· خوراکی های دارای پروتئین

به طور تقریبی به ازای هر یک کیلوگرم از وزن انسان ۱.۴ الی ۲ گرم پروتئین و همچنین ۳۵۰ تا ۷۰۰ کالری به صورت روزانه باید مصرف کنن تا سطح و سرعت  رشد و حجم عضلاتشون را بالا ببرن و بیشترین عملکرد رو داشته باشند.:

خوراکی هایی مثل : مصرف گوشت گاو بدون چربی ، مرغ یا ماهی تخم مرغ ،سویا که میتواند منبع خوبی برای تامین پروتئین بدن شما باشد.

در لاین غذایی پروپایه گارلت میتوانید غذاهایی با پروتئین بالا سفارش دهید .

· مصرف آمینو اسید هایی با زنجیره کوتاه

.    آمینو اسیدها قسمت سازنده پروتئین هستند که بعد از هضم مواد غذایی اسیدهایی به نام اسید آمینه وارد  جریان خون شما میشود و  پروتئین های جدید مثل بافت عضلانی را تشکیل میدهد.

· جایگزین کردن مواد غذایی به جای کراتین

کراتین را به عنوان یک منبع  عالی به عضلات کمک میکند تا بتوانید شدت تمرین را بالا برده و انرژی لازم برای ادامه فعالیت را داشته باشید که الزامیست حتما  مصرف شود تا نیروی کافی و رشد خوبی را در طول تمرین داشته باشید.

کراتین می تواند عضلاتی که بعد از ورزش کم حجم ماندند را تحریک دهد تا باعث رشد و تکامل و عضله سازی در آن قسمت شود البته یکی از مواردی که تاثیر گذاری خوبی روی ذخیره سازی کراتین دارد افزایش سطح تستوسترون بدن توسط مواد غذایی و فعالیت میباشد.

گیاهان زیادی هستند که سطح هورمون تستسترون را در بدن افزایش میدهد و می‌توانید به صورت طبیعی و اورگانیک از آن ها استفاده کنید و سود لازم را ببرید. یکی از این گیاهان ناب زنجبیل است در کنار استفاده از گیاهان منابع گوشتی خوبی مثل گوشت قرمز و ماهی قزل آلا وجود دارد که میتوانید آنرا جایگزین پودر های کراتین کنید تا این مواد ارزشمند را هرچند کم در بدن خود داشته باشید  و به کیفیت تمرین خود بهبود ببخشید.

  • جایگزین کردن مواد غذایی به جای کراتین

کافئینی که در قهوه موجود است میتواند به عنوان یک مکمل قبل از تمرین مصرف شود و تاثیر مثبتی روی هوشیاری و تمرکز شما اعمال کند و باعث انرژی زایی بسیار قابل توجهی میشود و سوخت ساز بدن را در طول فعالیت بهبود ببخشد.

برنامه بدنسازی حجمی بدون مکمل مبتدی

برنامه های بدنسازی بدون مکمل روشی است که در میان مربیان بدنسازی بسیار رایج است. اکثر افرادی که در حال حاضر در باشگاه های بدنسازی تمرین دارند ،‌ مبتدی یا در دسته  مبتدی تا متوسط قرار دارند. بدلیل اینکه اکثر افراد بدون هدف در حال انجام ورزش بدنسازی هستند و هدف و مسیرشان را از این ورزش نمیدانند.

بدنسازی حجمی بدون مکمل

با اینکه با تمرکز کمی بر روی قدرت و استقامت عضلات کار می شود اما در هفته مقدماتی و اولیه تمرینات را به سخت و طاقت فرسا تمرین نکنید.  باید نهایت تلاش را انجام دهید اما ناامید و سر افکنده نشوید . هفته اول به علت جدید بودن برنامه تمرینی ، ممکن است ماهیچه ها و بدن ما آمادگی مورد نیاز را نداشته باشند برای همین در هفته های بعدی سعی کنید ست ها و تکرارها را کامل و صحیح انجام دهید و فشار و نیروی مورد نیاز را افزایش دهید تا شاهد تغییرات خوبی در بدن خود باشید.

استراحت بین ست ها و تکرارهای برنامه  های بدنسازی امری مهم است که باید رعایت شود و ما توصیه می کنیم که حداقل ۴۵ الی ۹۰ ثانیه بین حرکات و ست ها استراحت لازم را برای افزایش قدرت و بهبود کیفیت تمرین داشته باشید.

بدنسازی بدون مکمل و پروتئین

اگر بخواهیم بدون استفاده از مکمل‌های ورزشی بدنی زیبا و جذاب داشته باشیم، باید چه راهی را در ورزش و تغذیه مناسب ادامه دهیم؟

متاسفانه اندکی از مکمل‌های ورزشی صرفا به قصد تجاری  ساخته شده اند و استفاده کاربردی مناسبی را ندارند، پس چه خوب است که این مکمل‌ها را بشناسید و تحقیق کنید تا در اینده خود از نظر مالی و جسمی متضرر نشوید.

عضله سازی بدون مکمل چقدر طول میکشد؟

شما زمانی که  دراولین ماه شروع تمرینات قدرتی هستید با فرض اینکه شما یک رژیم‌غذایی‌ مناسب و عالی نسبت به وضعیت بدنی خود استفاده می‌کنید و تمرینات پر فشار و سنگین خود را به شکل منظم و مرتب  اجرا میکنید تنها در این صورت شخصی با تیپ بدنی و وزن مناسب میتوان از اون توقع افزایش وزن و حجم را تا حدود نیم الی ۱ کیلوگرم را طی مدت ۱ ماه داشت.!

درست است این مقدار رشد در حجم عضلات بدن اندک است، اما عضله‌ سازی قاعدتا نیاز به ۶ ماه در سال تمرینات مداوم و منظم دارد.

شما اگر به مدت ۶-۷ ماه به تمرینات خود سخت  اهمیت دهید و  با جدیت پیگیر باشید، توانایی حدود دو و نیم الی ۵ کیلوگرم ساخت عضله جدید را خواهید داشت..

ساخت توده عضلانی با روند بالا بعد از حدود ۱ سال، از ۵ کیلو به ۹ الی ۱۱ کیلو‌گرم افزایش خواهد داشت. گفتنی است که حتی ۵ کیلوگرم افزایش عضله برای شما چشمگیر است و روند هایپرتروفی در بدن شما بعد از مدتی به گونه‌ای پیش می‌رود که حتی نمی‌توانیدتصور کنید . این مقدار از افزایش حجم عضلانی در طول یک سال برابر با تمرین جدی بسیار شدید عضلات است.

نتیجه بدنسازی بدون مکمل

در بدنسازی بدون مکمل باید به یاد داشته باشید که برای مشاهده نتایج حتما باید تغذیه مناسب داشته باشید و صبوری به خرج دهید تا همان‌طورکه می‌دانید هیچ موفقیتی یک شبه به دست نمی‌آید ما در مقاله ای که در گارلت برای شما قرار دادیم به روش های موفقیت در بدنسازی بدون مکمل پرداختیم تا شما بدون دغدغه و مشکلی این ورزش را انجام دهید تا به تناسب اندام و زیبایی اندام دلخواه خود برسید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *